Avaleht | Meelespea | Algatajad | Teata lõkkest
Press ja meedia | Mereblog
Teade 31. augustil kell 11:00

Tänud kõigile, kes oma tulest teada andsid ja kes ka lihtsalt rannas käisid. Eesmärk, et sel õhtul igas mereäärses kohas paistku vähemalt 2 lõket, sai täidetud! Valdav enamus lõkete kohta tagasiside saatnutest teatas rohkem kui viiest lõkkest, mis neile paistsid. Kindlasti süüdati sel õhtul randades üle tuhande lõkke ja üle kümne tuhande küünla või tõrviku. Tagasiside põhjal võib julgelt väita, et sel õhtul oli rannas vähemalt 20 tuhat inimest. Ainuüksi Viimsi vabaõhumuuseumi juures oli vähemalt paar tuhat inimest, Pärnu rannas oli mitu tuhat inimest, Tallinna lahe ääres Russalka rannikul oli paarisajameetrine lõik tihedalt küünlaid täis. Teadete kohaselt Laulasmaa ja Lohusalu kandis oli rannikul tulesid kümneid, ka Türisalu pankrannikult, Saaremaal Tagalahel, Keibu lahel, Haapsalu ümbruses, Hara lahel ja paljudes muudes kohtades olevat üksteise nähtavuses olnud üle kümne lõkke. Ida pool Eestis oli küll ilm vihmane, aga lõkked ei jäänud süütamata. Ka siseveekogude äärest tuli lõkketeateid.

Praeguseks veebikaardile kantud 280 lõkkekohta ja teateid aina lisandub. Tagasiside ja fotod sündmuskohtadest on oodatud, kogume need kokku ja pakume ka teistele lugeda-vaadata. Fotod on oodatud ka Nagi.ee veebilehele. Kauneima foto tegijale üllatusauhind.
Lõketest teatamise rohkuse tõttu võib koha kaardile kandmine ja tagasiside viibida, aga vastame kindlasti. Loe ka kokkuvõtvat pressiteadet.

Positiivseid emotsioone jagus küllaga, ühistundest saadi osa ja ilmselt lähendas see õhtu paljusid merega. Me oleme endiselt mereriik, vähemalt rahva südametes.
Loodame, et aasta pärast on mereriigi rahval rõõmsam mere äärde tulla ja selleks ajaks on merenduse kohta häid uudiseid halbadest enam.

Taaskohtumiseni mere ääres,

Rannarahva koja tuletoimkond:
Mereblogi meeskond
Viimsi muuseumite kollektiiv
Minu Eesti kommunikatsioonitoimkond

HEA EESTI INIMENE, KES HOOLID MEREST JA EESTI MERENDUSEST!

Veebiportaal Mereblog koos Rannarahva kojaga kutsub Sind 29. augustil mere äärde. Lihtsalt randa või sadamasse, et osa võtta traditsioonilisest muinastulede ööst. Tuletame endile ja teistele meelde, et Eesti on mereriik ja meri on meie jaoks oluline.

Peale sinu on vee äärde kutsutud veel tuhanded inimesed, et koos endale ja teistele meelde tuletada, et oleme mererahvas ja meri on osa meie elust. Mõelgem ka Läänemerele, et see on kõigi selle kallastel asuvate rahvaste meri ja me peame seda ühiselt hoidma.

Muinastulede ööl süüdatakse kell 21.30 rannakülades ja sadamates lõkked. Üleskutse eesmärgiks on süüdata nii palju tulesid, et igas mereäärses kohas oleks näha vähemalt kahte tuld. Kui Sul on võimalus, süüta ka enda küünal, tõrvik või lõke, et teistele endast märku anda. Tule ise, kutsu lähedased ja sõbrad kaasa, kutsu naabrid ja terve küla.

Tule lihtsalt mere äärde, uskuge see on võimas tunne, kui näete rannikul mitmeid tulesid süttimas.


VAATA MUINASTULEDE KAARTI


Vaata kaarti suuremalt.

MIKS KUTSUTAKSE MERE ÄÄRDE?

Jaan Tätte: Kahjuks pole meil sadamaid. Muidu ma kutsuks inimesi mereelu elama, kuniks meil seda ilusat suveilma on. Hämmastav on see, et mina olen eluaeg merel olnud ja mõtlen, et kõik inimesed on järelikult merel olnud. Aga kõik muusikud ja lauljad, kes meil laevas on käinud, räägivad, et on esimest korda. See ehmatab. On mereriik ja inimesed pole merel käinud! See asi tuleb ära lõpetada! EPL 04.07.2009

MÄRGUTULEDEST MUINASTULEDEKS

Muinasajal kasutati mere ääres märgutulesid meremeestele tee näitamiseks ohutusse sadamasse või randa. Märgutulesid kasutati ka valvesüsteemis hoiatuste ja muude sõnumite edastamiseks avamerelt kuni sisemaani välja, tulede eest hoolitsemine oli juba viikingite ajal rannakogukondade kohustus. Kaasajal süüdatakse Läänemere kallastel muinastuled selleks, et näidata mererahva ühtsust ning tuletada meelde meie ajalugu ja kultuuripärandit. Tuled süüdatakse ka nende mälestuseks, kes igaveseks merele jäänud.

Muistsete märgutulede taaselustamine algatati 1992. aastal Soomes, juba sama aasta augustis süüdati esimesed muinastuled. Tänaseni süttivad lõkked igal aastal augusti viimase laupäeva õhtul kell 21.30. Muinastulesid süüdatakse peale Soome veel Ahvenamaal, Rootsis, Lätis, Leedus, Poolas, Saksamaal ja Taani randades. Eestis on see mitmetes rannakülades traditsiooniks juba aastaid.

Sel aastal kogu rahva mere äärde kutsumise idee sündis Kuressaare Merepäevade ajal. Peale saarlaste kogunetakse randadesse üle kogu Eesti.


JAAN TÄTTE LAUL "TUULEVAIKSEL ÖÖL"


Video: ERR